۱۳ نکته کاربردی برای کاهش هزینه‌ها و پس‌انداز بیشتر

مجله فناوری تلفن همراه – با اینکه صرفه‌جویی مالی و مدیریت سرمایه بیش از هر چیز به شرایط اقتصادی جامعه ارتباط پیدا می‌کند اما با رعایت یکسری از نکته‌ها و ترفندها می‌توان بخشی از هزینه‌ها را به شکلی کاهش داد تا در پایان ماه یا سال پس‌انداز قابل توجهی داشته باشیم.

در این مطلب راهکارهای ساده‌ای را معرفی کرده‌ایم که می‌توانید جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها و پس‌انداز کردن، از آن‌ها بهره ببرید.

ثبت و نظارت بر هزینه‌ها

اولین قدم برای شروع یک پس‌انداز درست و اصولی این است که هزینه‌‌های خود را ثبت کنیم و هر ماه جزئیات مربوطه و بخش‌های کم‌خرج و پرخرج را بررسی کنیم. اپلیکیشن‌های مالی و بانکی امروزه این کار را به طور خودکار برای ما انجام می‌دهند. مثلا در اپلیکیشن بلوبانک قابلیتی به نام بلوچارت وجود دارد که گزارش‌های مالی ماهانه و سالانه را ارائه می‌دهد. در منوی «صورتحساب» اپلیکیشن بلوبانک جزئیات هر تراکنش و دسته‌بندی‌های مربوط به آن قابل مشاهده است. با استفاده از این قابلیت می‌توانیم هزینه‌ها و درآمدهای ماهانه خود را به راحتی مدیریت کنیم. همچنین می‌توانیم تراکنش‌های خود را در دسته‌بندی‌های مختلف قرار دهیم و در صورت نیاز یادداشتی برای آن‌ها بنویسیم. با انجام این کارها می‌توانیم هزینه‌های ثابت و متغیر خود را شناسایی و تفکیک کنیم و با برنامه‌ای هوشمند، هزینه‌های متغیر خود را کاهش دهیم.

پس‌انداز خودکار

اگر قصد پس‌انداز به شکل روزانه دارید و هر بار آن را فراموش می‌کنید، می‌توانید از ابزارهای هوشمندی بهره ببرید که به طور خودکار و با اجازه قبلی، پولی را در یکی از حساب‌های ما ذخیره می‌کند. برای عملی کردن این تصمیم، کافیست به سراغ بخش «بلوباکس» اپلیکیشن بلوبانک بروید و از قابلیت‌های آن استفاده کنید. بلوباکس مثل یک قلک برای شما عمل می‌کند. به اینصورت که با ساختن باکس‌های مختلف در اپلیکیشن بلوبانک می‌توانید مبلغی را در زمان‌های مختلف، برای پس‌انداز در آن ذخیره کنید. پس از ساختن باکس، قابلیتی به نام «رُند» را مشاهده خواهید کرد که به طور خودکار مبالغ خرید روزانه را به سمت بالا رند می‌کند تا مقدار اضافه به عنوان پس‌انداز ذخیره شود.

تعیین اهداف پس‌انداز

مشخص کردن اهداف ما از پس‌انداز کردن پولمان، انگیزه لازم برای ادامه دادن این کار را به ما می‌دهد. این اهداف می‌توانند بلند مدت یا کوتاه مدت باشند. بلوباکس در این زمینه هم به کمک ما می‌آید. می‌توانیم برای بلوباکس‌‌های خود هدف‌گذاری کنیم و در صورت رسیدن به هدف هر باکس برای استفاده از آن تصمیم بگیریم.

پرداخت به موقع قبوض

دیر پرداخت کردن قبوض و فراموش کردن پیاپی آن، می‌تواند دردسر و هزینه‌هایی مثل‌ قطع موقت خدمات را در پی داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان از خدمات هوشمند پرداخت خودکار اپلیکیشن‌هایی مثل بلوبانک استفاده کرد. کافیست اطلاعات قبوض خود را در بلوبانک ثبت کنیم و سقفی برای پرداخت قبوض تعریف کنیم. بعد از انجام این مراحل هر وقت قبضی برای ما بیاید به طور خودکار و به ‌موقع پرداخت می‌شود.

انجام خرید‌های آنلاین با تخفیفات شگفت‌انگیز

بیشتر سایت‌های فروشگاهی برای افزایش فروش خود تخفیفات شگفت‌انگیز را به بهانه‌های مختلف روی اجناس خود می‌گذارند. اگر اهل خرید کردن آنلاین باشیم می‌توانیم در این تخفیفات خرید‌های خود را انجام دهیم و مبلغ اضافی آن را پس‌انداز کنیم.

تخفیفات لحظه‌ای

طی سال‌های اخیر پلتفرم‌ها و وبسایت‌هایی راه‌اندازی شده که با ارائه سرویس‌ها و راهکارهای مختلف، هزینه‌ خریدهای روزانه کاربران خود را کاهش می‌دهند. باشگاه مشتریان «بامن» یکی از این پلتفرم‌هاست که به دو روش «تخفیف در لحظه» و «دریافت امتیاز» ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌های روازنه افراد، قدرت خرید کاربرانش را افزایش می‌دهد.

برای استفاده از تخفیف لحظه‌ای کافیست با کارت بلوبانک خود از فروشگاه‌های منتخب و طرف قرارداد باشگاه مشتریان «بامن» خرید کنید. فهرست فروشگاه‌ها از طریق گزینه «پاداش» اپلیکیشن بلوبانک قابل مشاهده است و به راحتی می‌توانید فروشگاه‌ نزدیک به خود را پیدا کنید.

اجتناب از هزینه‌های کوچک اضافه

شاید هزینه‌هایی مانند کارمزدهای بانکی به نظر کم باشند اما اگر سعی کنیم آن‌ها را حذف کنیم می‌توانیم پس‌انداز خوبی داشته باشیم. اتفاقی که برای کاربران بلوبانک رخ داده و این دسته از افراد خدماتی مثل باز کردن حساب، ارسال کارت بانکی و پیامک اطلاع‌رسانی را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ و کارمزدی دریافت می‌کنند. می‌توانیم با این روش از هزینه‌های کوچک اضافه خود بکاهیم.

شناخت محرک‌های خرج کردن خود

همه ما بازارها، فروشگاه‌ها، سایت‌‌های فروش و صفحات مجازی داریم که با دیدن آن‌ها نمی‌توانیم جلوی خود را بگیریم و حتماً باید از آن‌‌ها خرید کنیم. این موارد برای هرکسی متفاوت است. خوب است این محرک‌ها را بشناسیم و سعی کنیم کمتر در معرض آن‌ها قرار بگیریم تا از خرید‌های غیرضروری جلوگیری کنیم. برای این کار می‌توانید از ویژگی تعیین «هدف» سرویس بلوباکس اپلیکیشن بلوبانک بهره بگیرید و فهرستی از اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را طراحی کنید. قابلیت تعیین «هدف» به بخش بلوباکس اضافه شده تا به راحتی بتوانید برای هر باکس، هدف مشخصی را تعیین کنید و مدیریت بهتری بر روی میزان پس‌انداز خود داشته باشید. با داشتن یک هدف مشخص می‌توانید آن را روزانه یا هفتگی و ماهانه بررسی کنید و میزان تحقق آن را به طور دائم زیرنظر داشته باشید.

شروع سرمایه‌گذاری

بخشی از پول خود را برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت کنار بگذاریم. این سرمایه‌گذاری متناسب با پول ما می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مانند بازار سرمایه، سپرده‌گذاری در بانک‌ها، املاک و … صورت گیرد.

خرید در حراج‌های فصلی

بهترین زمان برای خرید، وقتی است که فروشگاه‌ها، به دلیل نزدیک شدن به پایان فصل، اجناس خود را با تخفیفات خوب می‌فروشند. با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانیم از این حراج‌ها استفاده کنیم و تا حد زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنیم.

کاهش قبض تلفن

صورتحساب یا قبض تلفن همراه یکی از مواردی است که چندان به آن توجه نمی‌کنیم ولی بخشی از هزینه‌های ما را شامل می‌شود. برای کاهش هزینه تلفن خود می‌توانیم مکالمات را کوتاه‌تر کنیم، در صورت امکان قرار ملاقاتی را با دوستان و نزدیکان خود هماهنگ کنیم و یا حتی از تماس‌ با برنامه‌های اینترنتی به عنوان روشی جایگزین استفاده کنیم.

استفاده از وسایل نقلیه عمومی

در بسیاری از مواقع می‌توانیم به راحتی از وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به مقصدمان استفاده کنیم. با انجام این کار استهلاک ماشین کمتر می‌شود و هزینه‌های آن پایین می‌آید.

ورزش کردن در خانه به جای رفتن به باشگاه

امروزه اپلیکیشن‌‌های مخصوص ورزش کردن بسیاری وجود دارد که با نصب آن‌ها روی گوشی خود می‌توانیم بدون صرف هزینه اضافی در منزل ورزش کنیم.

راهکارهای معرفی شده به شما کمک می‌کند تا در پایان ماه و فصل بخشی از هزینه‌های خود را کاهش داده و مبلغ قابل توجهی را پس‌انداز کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا