با مواد اسیدی جامه عمل به رویاهایم پوشاندم

اکسید روی

همانطور که گفته شد اکسید روی کابرد های بی شماری در صنعت پلاستیک و لاستیک، انواع شیشه ها و کارخانه های تولید کاشی و سرامیک دارند و علاوه بر این ها در لوازم آرایشی همچون انواع کرم و پمادها، رنگ مو، نرم کننده ها، پد ناخن و لوسیون بدن استفاده می شود.در بعضی از غذا های ما نیز عنصر روی، استفاده شده و بیشتر در مواد صبحانه افزوده می شود. در تولید رنگندانه ها هم از اکسید روی استفاده می شود. اگر از این عنصر در رنگ ها هم استفاده کنیم باعث شفاف شدن رنگ می شود. مقاومت رنگ را بالا می برد و از ساییده شدن و زنگ زدن فلزات خودداری می کند.

همانطورکه گفته شد عنصر اکسید روی نقش به سازی در سلامتی موجودات زنده اعم از انسان ها، حیوانات وگیاهان دارد. در خوراک پرندگان و دام ها این ماده استفاده می شود زیرا در رشد و پروراندن حیوانات و طیور موثر است و در افزایش تخمک گذاری آنها تاثیرگذار است .اگر در خواک طیور و دام ها اسید روی وجود نداشته باشد، پرنگان استخوان بندی هایشان خمیده می شود. رشد پرها ضعیف وگاهیهم باعث نابود شدن آن ها می شود.

با مواد اسیدی جامه عمل به رویاهایم پوشاندم

اکسید گرافن

اکسید گرافن تا به امروز نازک ترین ماده شناخته شده اند و همان طور که گفتیم ضخامت آنها برابر یک کربن است که برخلاف ظاهرشان استحکام خوبی دارند یعنی حدود 200 برابر از فولاد قوی تر است. به علاوه توانایی رسانا بودن در مقابل گرما و الکتریسیته را نیز دارد. همچنین میتواند نور ار جذب کند. این ماده شگفت انگیز به دلیل توانایی ادغام با هر صنعتی میتواند دنیا را دگرگون سازد. باید گفت این ماده سخت تر از الماس، انعطاف پذیر تر از پلاستیک و سبک تر از آلومینیوم است.

تحرک الکترون های نانو سیلیس ذرات گرافن 100 برابر از سیلیکون بیشتر است. به علاوه گرما را دو برابر بیشتر از الماس عبور میدهد. باید گفت این ذرات نانو گرافن خاصیت نفوذ ناپذیری دارند. یعنی حتی کوچک ترین اتم نیز نمیتواند از آنها عبور کند.

با مواد اسیدی جامه عمل به رویاهایم پوشاندم

اسید نیتریک

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی به این نکته پی بردیم که اسید نیتریک شیراز و دیگر نمونه های این محصول به دلیل کیفیت بالا و درجه خلوص بالا، بیشتر از قبل مورد توجه عموم  مردم قرار گرفته است و بنابراین در این بخش از مقاله کاربردهای اسید نیتریک در صنایع مختلف را بررسی خواهیم کرد. در گذشته از اسید نیتریک برای جداسازی طلا از نقره استفاده می شد اما امروزه بیشتر به عنوان یک ماده اکسید کننده قوی کاربرد داشته و بیشتر در تولید کود شیمیایی از آن استفاده می گردد.

از نمونه های غلیظ این محصول برای سوخت راکت استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این محصول می توان از اسید نیتریک به عنوان یک ماده اولیه برای تولید محصولاتی نظیر نایلون و مواد منفجره یاد کرد و در ضمن اگر این ماده شیمیایی را با درصد مشخصی از آمونیاک ترکیب کنیم، ماده ای خنثی با نام نیترات آمونیوم به دست خواهیم آورد.

با مواد اسیدی جامه عمل به رویاهایم پوشاندم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا