چگونه شماره مجازی بسازیم؟

مجله فناوری تلفن همراهشماره مجازی یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای ساخت حساب کاربری بدون استفاده از شماره همراه واقعی، دسترسی به سرویس‌های تحریم شده و بهره‌مندی از امکانات متعدد دیگر است. در مطلب پیش‌رو به سراغ نحوه ساخت چنین شماره‌هایی در کنار مزایا و معایب بهره‌مندی از آنها رفته‌ایم.

شماره مجازی چیست؟

شمار‌ه مجازی برخلاف شماره‌های حقیقی، معمولاً توسط اپراتورها عرضه نمی‌شوند و به‌جای سیم کارت، از اپلیکیشن‌های اختصاصی برای ارسال و دریافت پیام یا تماس، استفاده می‌کنند. چنین شماره‌هایی، ارتباطی به خطوط تلفن ندارند و کاربران می‌توانند فارغ از موقعیت جغرافیایی خود، تنها به کمک اتصال اینترنت از آنها بهره بگیرند.

مهم‌ترین کاربرد شماره مجازی، ساخت حساب کاربری و احراز هویت در سرویس‌های آنلاین است؛ اما قابلیت‌های دیگری مثل تماس را هم در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. برخی از وب سایت‌ها و برنامه‌های موبایل، شماره‌های مجازی را به شکل رایگان عرضه می‌کنند؛ اگرچه امکان تماس در اغلب آن‌ها وجود ندارد و تنها محدود به دریافت پیام می‌شوند. در سوی دیگر، با خرید شماره‌های مجازی، می‌توان به امکانات بیشتری دسترسی داشت و نسبت به امنیت اطلاعات جابه‌جا شده هم مطمئن‌تر بود.

مزایا و معایب شماره مجازی

  • دسترسی آسان، در بیشتر موارد به عنوان مهم‌ترین نقطه قوت شماره مجازی شناخته می‌شود؛ زیرا چنین شماره‌هایی به دستگاه‌های دیگر مانند موبایل وابسته نیستند؛ در نتیجه امکان دریافت پیام یا تماس در تمامی ساعات روز برای آن‌ها امکان‌پذیر است. البته ناگفته نماند که اغلب سرویس‌های این شماره‌ها، نیازمند اینترنت هستند؛ در نتیجه بدون اینترنت نمی‌توان از آن‌ها استفاده نمود. همچنین باید اشاره کرد که ساخت شماره یا خرید آن، در زمان کوتاهی انجام‌پذیر است.
چگونه شماره مجازی بسازیم؟
  • حفظ حریم شخصی و بهبود امنیت، یکی دیگر از دلایلی است که کاربران را به سمت استفاده از شماره‌های مذکور، سوق می‌دهد. با بهره‌گیری از این شماره‌ها، دیگر نیازی نیست تا شماره شخصی خود را برای ساخت اکانت در سرویس‌های مختلف، وارد کنید. شایان ذکر است که نگرانی‌هایی مثل جعل سیم کارت یا سرقت موبایل هم برای چنین شماره‌هایی مطرح نیست و از همین جهت، امنیت بیشتری را به همراه دارند.
  • کاهش هزینه‌ها، از دیگر مواردی است که موجب محبوبیت شماره‌های مجازی می‌شود. به دلیل استفاده از اینترنت، دیگر نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای تماس یا پیامک ندارید؛ اگرچه معمولاً‌ سرویس‌های معتبر از کاربران هزینه اولیه یا اشتراک را دریافت می‌کنند. با این حال، اگر صاحب کسب‌وکار کوچکی هستید، بهتر است به سراغ این شماره‌ها بروید؛ زیرا مقرون به‌صرفه‌تر از شماره‌های سنتی خواهند بود.
  • آسیب‌پذیری امنیتی، مهم‌ترین نکته منفی درباره شماره‌های مجازی است و احتمال دارد برخی افراد بتوانند با دسترسی غیرمجاز، به داده‌های شما دسترسی داشته باشند. البته چنین حالتی بیشتر برای سرویس‌های رایگان رخ می‌دهد و اگر از سرویس‌های پولی یا رایگان اما معتبر، مثل گوگل Voice استفاده می‌کنید؛ نیازی نیست که پیرامون امنیت شماره خود، نگرانی داشته باشید. همچنین باید توجه کنید که شماره‌های رایگان،‌ در اغلب وب سایت‌ها به شکل اشتراکی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند؛ پس از ثبت‌نام در سرویس‌های حساس یا ردوبدل کردن پیام‌های شخصی با آن‌ها، خودداری نمایید.

ساخت شماره مجازی

وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های ارائه‌دهنده شماره مجازی به دو صورت رایگان و پولی فعالیت دارند. توصیه می‌شود که به دلایل امنیتی، به سراغ گزینه‌های پولی بروید و تا حد امکان از سرویس‌های رایگان دوری کنید؛ مگر اینکه شماره مذکور را تنها برای ساخت حساب کاربری یا احراز هویت در یک سرویس کم اهمیت، نیاز دارید. اکیداً توصیه می‌شود از شماره‌های مجازی رایگان، مخصوصاً شماره‌های اشتراکی، برای ساخت اکانت در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام، استفاده نکنید. در پایین به تعدادی از محبوب‌ترین برنامه‌ها و سایت‌ها برای ساخت شماره مجازی، اشاره شده است.

۱. سرویس گوگل Voice

گوگل در قالب سرویس Voice اقدام به ارائه شماره مجازی به شکل رایگان می‌کند؛ اما این قابلیت تنها در اختیار کاربران ساکن آمریکای شمالی قرار دارد و برای ثبت‌نام در آن به کد پستی و شماره ایالات متحده یا کانادا نیاز خواهید داشت. اگر دوست یا آشنایی در این کشورها دارید، می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید تا یک حساب کاربری برای شما ایجاد نمایند؛ در غیر این صورت، امکان خریداری شماره گوگل از طریق وب سایت‌های داخلی با قیمت نسبتاً مناسبی وجود دارد.

چگونه شماره مجازی بسازیم؟

باید اشاره کرد که اگرچه سرویس گوگل Voice به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است؛ اما برخی از قابلیت‌های آن مثل برقراری تماس، تنها به صورت پولی در دسترس قرار دارد. البته ویژگی‌های مهم مثل دریافت تماس یا پیام در آن رایگان است که می‌تواند پاسخگوی امور اغلب افراد باشد. همچنین برای استفاده از این سرویس، می‌توانید در کنار اپلیکیشن اندروید و iOS، به سراغ نسخه تحت وب روی کامپیوتر هم بروید که مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

چگونه شماره مجازی بسازیم؟

Google Voice

شبکه‌های اجتماعی

Google Voice

سازنده: Google LLCقیمت: رایگاندسته بندی: شبکه‌های اجتماعی
سیستم عامل: اندروید و iOSحجم: ۲۴ و ۱۳۲ مگابایتزبان: انگلیسی


۲. اپلیکیشن TextNow

برنامه TextNow یکی دیگر از راه‌های ساخت شماره مجازی است که اغلب خدمات آن، به شکل رایگان عرضه می‌شود. این اپ از پیش‌شماره ایالات متحده استفاده می‌کند و برقراری تماس با سایر شماره‌های این کشور توسط آن، رایگان است؛ اما برای تماس‌های بین‌المللی باید هزینه پرداخت کنید. سازندگان آن ادعا دارند که بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال در این سرویس ثبت‌نام کرده‌اند و از امکانات آن بهره می‌گیرند.

چگونه شماره مجازی بسازیم؟
چگونه شماره مجازی بسازیم؟

TextNow: Call + Text Unlimited

شبکه‌های اجتماعی

TextNow: Call + Text Unlimited

سازنده: TextNow, Inc.قیمت: رایگان – با پرداخت درون برنامه‌ایدسته بندی: شبکه‌های اجتماعی
سیستم عامل: اندروید و iOSحجم: ۷۰ و ۲۰۸ مگابایتزبان: انگلیسی


۳. برنامه Nextplus

اپلیکیشن Nextplus هم ارائه‌کننده شماره مجازی است که برخی امکانات آن مثل دریافت پیام، رایگان هستند. خوشبختانه این اپ برای هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS در دسترس قرار دارد؛ ولی خبری از نسخه تحت وب برای آن نیست و کاربران محدود به استفاده از طریق گوشی یا تبلت هستند.

چگونه شماره مجازی بسازیم؟
چگونه شماره مجازی بسازیم؟

Nextplus: Phone # Text + Call

شبکه‌های اجتماعی

Nextplus: Phone # Text + Call

سازنده: textPlusقیمت: رایگان – با پرداخت درون برنامه‌ایدسته بندی: شبکه‌های اجتماعی
سیستم عامل: اندروید و iOSحجم: ۷۵ و ۱۸۵ مگابایتزبان: انگلیسی


۴. وب سایت‌های ارائه‌کننده شماره مجازی رایگان

برخی از وب سایت‌ها، شماره‌های رایگانی را به شکل عمومی در اختیار کاربران قرار می‌دهند که امکان استفاده از آن‌ها برای دریافت پیام وجود دارد. همانطور که در قسمت‌های قبلی اشاره شد، دسترسی به اطلاعات و پیام‌های چنین شماره‌هایی برای همه افراد امکان‌پذیر است؛ در نتیجه از آن‌ها برای ساخت حساب کاربری برای شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها یا احراز هویت در سرویس‌های حساس، استفاده نکنید.

چگونه شماره مجازی بسازیم؟

۵. وب سایت‌های داخلی فروش شماره مجازی

اگر به هردلیلی علاقه به استفاده از شماره مجازی رایگان ندارید یا نتوانستید در آن‌ها حساب کاربری ایجاد کنید، می‌توانید به سراغ گزینه‌های داخلی بروید که در اغلب موارد، با قیمت معقولی، خدمات خود را ارائه می‌کنند. یکی از مزیت‌های این سرویس‌ها، ارائه شماره‌های مخصوص برای سرویس‌های خاص هستند؛ به طوری که با مراجعه به وب سایت آن‌ها، می‌توانید یک شماره برای سایت یا برنامه خاصی را تهیه کنید که معمولاً قیمت کمتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا