نحوه استعلام مالکیت گوشی

مجله فناوری تلفن همراه – به‌دنبال تصویب طرح ثبت تجهیزات دارای سیم‌کارت یا رجیستری، استعلام مالکیت و اصالت دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور مثل گوشی و تبلت اهمیت زیادی پیدا کرده است. درصورتی‌که دستگاه خود را از فروشگاه‌های ناشناس‌تر خرید کنید، اهمیت موضوع بیشتر نیز می‌شود. ناگفته پیدا است که برای خرید گوشی کارکرده نیز استعلام مالک گوشی جزو الزامات است و حتماً برای جلوگیری از خرید گوشی‌های سرقتی یا قاچاق و مشکلات ناشی از آن باید این کار را انجام داد.

در مقاله‌ی حاضر، با تمامی روش‌های استعلام مالکیت گوشی آشنا می‌شوید که شامل روش پیامکی، اینترنتی، کد دستوری یا USSD و ازطریق اپلیکیشن همتا می‌شود. پس از دریافت پاسخ استعلام، مشخصات دستگاه را با مشخصات ذکرشده در استعلام تطابقت دهید و سابقه‌ی مالکیت آن را بررسی کنید تا از هرگونه مشکلات بعدی جلوگیری شود.

پیداکردن کد IMEI دستگاه

هر دستگاهی که از سیم‌کارت پشتیبانی می‌کند، یک کد اختصاصی ۱۵ رقمی موسوم به IMEI دارد که برای شناسایی دستگاه و برقراری ارتباط با سرویس‌های شرکت‌های مخابراتی استفاده می‌شود. قبل از شروع استعلام مالکیت و اصالت دستگاه، باید کد مذکور را پیدا کنید.

کد IMEI معمولاً روی جعبه‌ی گوشی و تبلت درج شده است که می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین، دستگاه‌هایی که ضمانت‌نامه دارند، این کد را روی کارت گارانتی درج می‌کنند. افزون‌براین، اگر گوشی کارکرده است یا جعبه‌ی آن باز شده است، می‌توانید با شماره‌گیری کد #۰۶#* ازطریق همان دستگاه، کد IMEI آن را بیابید و جایی یادداشت کنید.

نحوه استعلام مالکیت گوشی

کد استعلام مالکیت گوشی

استعلام اصالت گوشی ازطریق کد دستوری یکی از آسان‌ترین و دردسترس‌ترین روش‌های استعلام است که به هیچ اپلیکیشن یا دسترسی به اینترنت نیاز ندارد. برای استعلام اصالت ازطریق کد دستوری، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • کد #۷۷۷۷* را با گوشی و سیم‌کارت دلخواه شماره‌گیری کنید و دکمه‌ی برقراری تماس را فشار دهید.
 • در کادر بازشده، عدد ۱ را وارد و دکمه‌ی Send یا ارسال را لمس کنید.
 • کد IMEI پانزده‌رقمی دستگاه را بدون فاصله و هیچ حرف اضافه وارد و Send یا ارسال را لمس کنید.
نحوه استعلام مالکیت گوشی

درادامه، پیامکی از سامانه‌ی همتا حاوی اطلاعات و مشخصات گوشی دریافت می‌کنید.

نحوه استعلام مالکیت گوشی

اگر در پیامک دریافتی با عبارت «این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است» مواجه شدید، بدین‌معنی است که فرد دیگری قبلاً آن را رجیستر کرده است و نباید آن را به‌عنوان دستگاه نو بخرید. همچنین، ازنظر قانونی مالک دستگاه فرد دیگری است و اگر انتقال مالکیت صورت نگیرد، ممکن است در آینده با مشکل رو‌به‌رو شوید.

استعلام اصالت گوشی ازطریق اپلیکیشن همتا

برای استعلام گوشی ازطریق اپلیکیشن، باید از برنامه‌ی همتا استفاده کنید:

 • ابتدا اپلیکیشن همتا را دانلود کنید.

 • شماره‌ی تلفن‌همراه فعلی خودتان را وارد کنید.
 • کد دریافتی ازطریق پیامک را وارد کنید.
 • گزینه‌ی استعلام اصالت را انتخاب کنید.
 • کد IMEI گوشی مدنظر برای خرید را وارد و دکمه‌ی استعلام اصالت را لمس کنید.
نحوه استعلام مالکیت گوشی

اکنون، اطلاعات گوشی نمایش داده می‌شود.

نحوه استعلام مالکیت گوشی

استعلام اینترنتی اصالت گوشی ازطریق وب‌سایت همتا

یکی دیگر از روش‌های استعلام اصالت گوشی، مراجعه‌ به وب‌سایت همتا به نشانی hamta.ntsw.ir است.

 • وارد وب‌سایت همتا شوید.
 • از پایین صفحه، روی گزینه‌ی استعلام اصالت کلیک کنید.
نحوه استعلام مالکیت گوشی
 • کد IMEI گوشی را وارد کنید.
 • کد امنیتی را به‌ عدد وارد و روی جست‌وجو کلیک کنید.
نحوه استعلام مالکیت گوشی

اکنون مشخصات دستگاه به‌نمایش درمی‌آید.

نحوه استعلام مالکیت گوشی

اگر درنتیجه‌ی استعلام با عبارت «این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است» مواجه شدید، بدین‌معنی است که فرد دیگری قبلاً آن را رجیستر کرده است و نباید آن را به‌عنوان دستگاه نو بخرید. همچنین، ازنظر قانونی مالک دستگاه فرد دیگری است و اگر انتقال مالکیت صورت نگیرد، ممکن است در آینده با مشکل رو‌به‌رو شوید.

استعلام اصالت گوشی ازطریق پیامک

استعلام اصالت گوشی با پیامک از دیگر روش‌هایی است که می‌توانید از آن برای بررسی مالکیت و قانونی‌بودن دستگاه استفاده کنید.

 • برای انجام این کار، کد IMEI را به شماره‌ی ۷۷۷۷ ارسال کنید و منتظر نتیجه‌ی استعلام باشید.

گفتنی است در زمان تألیف مقاله‌ی حاضر، این سرویس از دسترس خارج شده بود که ممکن است موقتی باشد یا سامانه‌ی همتا آن را غیرفعال کرده باشد. در‌هر‌صورت، اگر موفق نشدید، از سایر روش‌ها استفاده کنید.

استعلام آخرین مالک گوشی

اگر قصد دارید گوشی کارکرده بخرید، شناختن مالک قبلی دستگاه و انتقال مالکیت آن امری ضروری است؛ اما درصورتی‌که موفق نشدید هنگام خرید گوشی مالکیت آن را انتقال دهید، روش‌هایی برای استعلام آخرین مالک گوشی وجود دارد.

اگر گوشی متعلق به فرد دیگری باشد، پس از قراردادن سیم‌کارت خود در گوشی خریده‌شده، پیامکی از سامانه‌ی همتا دریافت می‌کنید که حاوی هشداری مبنی‌بر مالکیت شخص دیگری بر دستگاه است. در پیامک مذکور، بخشی از شماره‌ی تلفن‌همراه مالک قبلی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان درصورتی‌که قبلاً با او تماس گرفته‌اید، وی را شناسایی کرد. همچنین، اگر گوشی به اسم فردی ثبت نشده باشد، ازطریق روش زیر می‌توانید شماره‌ای را پیدا کنید که امکان مالکیت بر دستگاه را دارد.

 • ابتدا وارد سایت همتا شوید.
 • شماره‌ی سیم‌کارت خود و کد امنیتی را وارد و روی ورود کلیک کنید.
نحوه استعلام مالکیت گوشی
 • کد موقت دریافت‌شده ازطریق پیامک و کد امنیتی را وارد و مجدداً روی ورود کلیک کنید.
 • در صفحه‌ی بازشده، وارد وضعیت شناسه دستگاه (IMEI) شوید.
 • کد IMEI دستگاه مدنظر را وارد و روی جست‌وجو کلیک کنید.
نحوه استعلام مالکیت گوشی

اکنون، اگر گوشی مالک قطعی نداشته باشد، شماره‌ی سیم‌کارتی که امکان ثبت دستگاه را دارد، برایتان نمایش داده می‌شود. گفتنی است این کار را می‌توان با اپلیکیشن اندرویدی و iOS همتا نیز انجام داد که پیش‌تر آن را معرفی کردیم.

توجه کنید درحال‌حاضر، درصورتی‌که گوشی به نام فردی ثبت شده باشد که او را نمی‌شناسید و به او دسترسی ندارید، به‌هیچ‌عنوان امکان پیداکردن شماره‌ی کامل وی وجود ندارد؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم به‌محض خرید گوشی کارکرده در همان محل استعلام بگیرید و مالکیت را انتقال دهید تا از مشکلات بعدی بتوانید جلوگیری کنید.

استعلام مالکیت گوشی آیفون

ازآن‌‌جاکه استعلام اصالت و مالک گوشی‌های آیفون ازطریق وب‌سایت و اپلیکیشن iOS همتا و کد دستوری #۷۷۷۷* نیز امکان‌پذیر است، روش آن تفاوتی با سایر گوشی‌ها ندارد و می‌توانید از روش‌های گفته‌شده در این مطلب برای دستگاه‌های اپل نیز استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا