اجبار برای دریافت کد رجیستری گوشی با استفاده از پیام‌رسان داخلی

مجله فناوری تلفن همراه – طرح رجیستری گوشی چند سالی است که برای جلوگیری از قاچاق گوشی انجام می‌شود؛ حال به‌نظر می‌رسد که وب‌سایت گمرک در جریان فرایند ریجستری گوشی، کد فعالسازی را به جای پیامک به پیام‌رسان ایرانی We ارسال می‌کند. در واقع کاربران با مراجعه به سامانه جامع امور گمرگی در بالای صفحه این پیام را دریافت می‌کنند که برای دریافت کد فعال‌سازی رجیستری گوشی خود به نشانی اینترنتی www.wemessenger.ir مراجعه کنند؛ بدین‌ترتیب کاربران به اجبار ناچار هستند پیام‌رسان ناشناخته‌‌ی We را که حداقل در کافه بازار حدود ۵۰۰ نصب فعال دارد، روی گوشی خود و تنها برای انجام رجیستری نصب کنند.

پیام‌رسان وی

تنها اطلاعاتی که می‌توان در مورد We به دست آورد این است که پیام‌رسان یادشده به شرکت «سامانه‌های هوشمند کاربردی سمیع» تعلق دارد. سامانه‌ای که سرویس دیگر آن در حوزه مالی و با نام مانیزی فعالیت می‌کند. با جست‌وجوی نام این سامانه مشخص می‌شود که «سامانه‌های هوشمند کاربردی سمیع» بی‌ارتباط با گمرگ نیست؛ چراکه مجوزهای تأیید فنی نرم‌افزاری خود را هم از سامانه پنجره واحد فرامرزی و سامانه جامع امور گمرگی دریافت کرده است.

شرکت سامانه‌های هوشمند کاربردی سمیع به پژوهشکده سامانه‌های هوشمند کاربردی دانشگاه تهران تعلق دارد که در سال ۱۳۸۹ توسط جمعی از متخصصان دانشگاهی تشکیل شد. ریاست این پژوهشکده بر عهده حبیب‌الله آراسته‌راد است. او در سال ۹۷ با حکم وزیر اقتصاد وقت مسئول سامانه‌های هوشمند راهبردی و مدیر اصلی راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی و عضو کمیته توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی وزارت امور اقتصادی و دارایی بود. حبیب‌الله آراسته‌راد در انتخابات مجلس یازدهم نیز کاندیدای شده بود.

پیام‌رسان وی چت

اولین بار نیست که برای بالا رفتن سهم پیام‌رسان‌های داخلی، کاربران ایرانی مجبور به استفاده از آن‌ها می‌شوند. پیش‌تر نیز دولت بارها در بخش‌نامه‌های مختلف سازمان‌ها و نهادهای مختلف را مجبور کرده بود که باید برای ارتقای سطح امنیتی در فضای مجازی تمامی اسناد اداری و سامانه‌های مرتبط با کسب‌وکارها در پلتفرم‌های بومی جابه‌جا و اجرا شوند.

به‌روزرسانی:

روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک اعلام کرد که «پیام‌رسان We یا ما» متعلق به گمرک است و مراحل پیامکی رجیستر گوشی ازطریق این پیام‌رسان انجام خواهد شد. لطیفی در پاسخ به زومیت که درباره‌ی دلیل جایگزینی استفاده از پیامک با پیام‌رسان We چنین گفت:

این پیام‌رسان توسط گمرک توسعه داده شده و از نظر امنیتی دارای امنیت بیشتری است و از طرف دیگر هزینه‌های پیامکی هم با کمک این پیام‌رسان کاهش پیدا می‌کند.

سخن‌گوی گمرک تأکید می‌کند پیام‌رسان We به گمرک تعلق دارد و به‌همین دلیل مورد استفاده تجار قرار می‌گیرد. طبق گفته‌های او تقریباً گمرک موبایل روی این پیام‌رسان پیاده‌سازی شده و We یک پیام‌رسان تخصصی در حوزه گمرک است که هر مشکل برای تجار را در لحظه گزارش و امکان رفع سریع آن ازطریق گمرک را فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا